Dygestoria
Dygestorium określane czasem jako wyciąg laboratoryjny to przeszklona komora o kształcie dużej szafy, zaopatrzona w wydajny wentylator stale wydmuchujący z niej powietrze poza teren laboratorium (najczęściej umiejscowiony na dachu). Jej podstawowym zadaniem jest zapobieganie wydostawania się do atmosfery laboratorium szkodliwych substancji (trucizn, nieprzyjemnie pachnących gazów itp.), a także ochrona przed ewentualnymi pożarami i eksplozjami. Dygestoria stosuje się w laboratoriach chemicznych, biologicznych, analitycznych i przy niektórych rodzajach produkcji przemysłowej.
Według Norm europejskich dygestoria muszą być wyposażone w:
- czujnik kontroli przepływu powietrza
- blokadę podnoszenia okna na wysokości 500mm z możliwością kontrolowanego zwolnienia blokady
Polski odpowiednik właściwej Normy to PN EN 14175 cz.1 - 6.
Istnieją dwa, zasadnicze rodzaje dygestoriów:
- montowane na stole (blacie) laboratoryjnym i na stałe mocowane do ścian laboratorium - są to bardzo często konstrukcje drewniane, wewnątrz których stół i ścianę laboratorium pokrywa się kwasoodporną glazurą, dygestoria te są montowane na stałe i ich przeniesienie w inne miejsce, wiąże się z remontem całego pomieszczenia
- zintegrowane - charakteryzujące się niezależną konstrukcją stalową oraz posiadają one zintegrowany blat wykonany z:
- ceramiki łączonej
- ceramiki monolitycznej
- żywicy epoksydowej
- żywicy fenolowej
- stali nierdzewnej
- poliproplylenu
- konglomeratu kwarcowo-granitowego
- innych
Dygestoria te posiadają łatwo demontowalne przyłącza do wody, gazu, prądu i kanalizacji dzięki czemu można je stosunkowo łatwo przenosić z miejsca na miejsce.