www.e-laboratoria.pl

Refraktometry ATAGO we Wrocławskim Afrykarium

05.03.2015 17:29

Pod koniec 2014r. we Wrocławiu otwarto jeden z najbardziej ekstrawaganckich i największych hoteli w Europie. Ponad 30 000 gości otrzymuje za darmo wyszukane dania, ma zagwarantowaną całodobową ochronę, opiekę medyczną oraz nieograniczony dostęp do zespołu basenów o łącznej objętości 15 000 m3. Wszystko to w najnowocześniejszych wnętrzach, pełnych zieleni, egzotycznych ptaków i na dodatek za darmo! Warunek? Trzeba wykazać się pochodzeniem z raf koralowych Morza Czerwonego, krainy Wielkich Rowów, Nilu, a najlepiej być ... manatem lub rybą.

 

Refraktometr ATAGO w Arfykarium

Afrykarium Wrocław refraktometr Master ATAGO

Afrykarium Wrocław refraktometr Master ATAGO

Afrykarium Wrocław refraktometr Master ATAGO

 

 

 

 

 

 

Wrocławskie Afrykarium to imponujący kompleks akwariów i basenów, specjalizujących się w wodnych ekosystemach Afryki. Jego mieszkańcy wymagają drobiazgowych zabiegów. Jednym z krytycznych parametrów dla wszystkich gatunków morskich jest stopień zasolenia wody. Konieczna jest zatem stała i dokładna kontrola tego parametru. Dokładna, ale jednocześnie szybka i niekłopotliwa. Jedną z najlepszych metod kontroli zasolenia jest metoda refraktometryczna. Afrykarium sięgnęło po urządzenia japońskiej firmy ATAGO: cyfrowy refraktometr akwarystyczny PAL-06S oraz lunetkowy Master-S/Mill-a. Wybór dwóch różnych urządzeń podyktowany był odpowiedzialnością związaną z ich zastosowaniem. 

Cyfrowy, w pełni automatyczny i wodoszczelny refraktometr PAL-06S jest doskonałym przyrządem do rutynowej, codziennej pracy. Pomiar zajmuje zaledwie 3 sek, wynik widoczny jest na wyświetlaczu. Utrzymanie refraktometru w czystości i jego kalibracja jest prosta i szybka. PAL-06S można po prostu umyć pod bieżącą wodą, zaś  automatyczna kalibracja zajmuje kilka sekund. Oczywiście refraktometr ma system automatycznej kompensacji temperatury (ATC) oraz szereg funkcji wspomagających (np. system ostrzegania przed światłem zewnetrznym oraz odczyt temperatury).  

PAL-06S to małe, przyjazne urządzenie od którego bardzo wiele zależy. Wykonywane są na nim pomiary zasolenia we wszystkich słonowodnych basenach i akwariach. Szybkość i wygoda pracy z tym refraktometrem jest niezastąpiona. 

Refraktometr akwarystyczny PAL-06S

 

Jako refraktometr pomocniczy w Afrykarium używany jest Master-S/Mill-a, również produkcji ATAGO. Jest to nowoczesny refraktometr lunetkowy, wodoszczelny i z systemem ATC. Brak elektroniki może być czasem zaletą. W refraktometrze lunetkowym refrakcję widać “gołym okiem”. 

Master S/mill-a wyposażono w dwie skale pomiarowe: zasolenia oraz ciężaru właściwego. Posiada unikalny system Automatycznej Dystrybucji Próbki, pozwalający na nanoszenie próbki bez potrzeby podnoszenia płytki oświetleniowej.

Marzeniem Afrykarium jest refraktometr in-line PRM-100a do ciągłego pomiaru zasolenia na obiegach filtracyjnych basenów. Pozwoli on na zapis parametrów w czasie rzeczywistym i informowanie o stanach alarmowych. Być może niebawem uda się zrealizować te plany. 

Refraktometr akwarystyczny Master S/mill-a

  

Opublikowane w: Wydarzenia i plotki
Autor:

Jan Iwanicki

Rekomendowani producenci