www.e-laboratoria.pl

Zimowe dzieci będą naszymi szefami

02.11.2012 13:50

Naukowcy Sauder School of Business na Uniwersytecie w British Columbia okryli, że data urodzenia może wpływać na przyszłą karierę korporacyjną.

Studia przeprowadzone w Sauder ujawniły, że tylko 6.13% z menadżerów S&P 500 urodziło się w czerwcu, a tylko 5.87% w lipcu. Dla porównania, ludzie urodzeni w marcu stanowili 12.53% a w kwietniu 10.67% kadry kierowniczej.

"Nasze odkrycie wskazuje, iż dzieci urodzone w lecie mają niższy wskaźnik w rankingach CEO jako wynik "efektu daty urodzenia", zjawiska wynikającego ze sposobu, w jaki dzieci są grupowane w szkołach w zależności od wieku", stwierdził Prof. Maurice Levi, współautor studiów, które maja sie pojawić w grudniowym numerze Economics Letters.

W USA, data progowa naboru do szkół przebiega między wrześniem a styczniem. Naukowcy stwierdzili, że menadżerowie urodzeni czerwcu i lipcu byli w wieku szkolnym najmłodsi w klasach, podczas gdy ci urodzeni w marcu i kwietniu byli najstarsi. Studia brały pod uwagę również dzieci, które zostały ze względu na wiek przetrzymane w domu,  lub poszły do szkoły wcześniej.

"Starsze dzieci mają w klasie tendencje do uzyskiwania lepszych wyników w nauce niż młodsze, które są intelektualnie słabiej rozwinięte" wyjaśnia Levi. "Wczesny sukces często przemienia się w rolę przewodniczą i lepsze możliwości rozwoju, co w perspektywie późniejszego życia daje efekt kumulatywny".

Levi wraz ze współautorami, Qianqian Du oraz Huasheng Gao,  przeanalizowali "efekt daty urodzenia" na próbie 375 menadżerów z korporacji S&P 500, pomiędzy rokiem 1992 a 2009.

"Nasze badania wzmacniają dowody, iż nasz system edukacji grupujący uczniów ma wpływ na ich późniejsze sukcesy w życiu" powiedział profesor Levi. "Możemy usuwać z życia biznesowego największe talenty po prostu na skutek zbyt wczesnego posyłania dzieci do szkoły".

 

Opublikowane w: Wydarzenia i plotki
Autor:

Jan Iwanicki

Rekomendowani producenci