www.e-laboratoria.pl

Gęstościomierz przenośny DENSITO

11.03.2024 12:22

Nieważne, czy badasz czystość wody, czy jakość zalewy do sałat. DENSITO zawsze pokaże wynik w przeciągu kilku sekund i to w wybranych przez Ciebie jednostkach. Metoda oscylacyjna połączona z precyzyjnym pomiarem temperatury oraz wyśmienitą ergonomią, dają szybkie i wiarygodne wyniki. Wystarczy zanurzyć rurkę zasysającą, nacisnąć spust i odczytać wynik. A jak jest w rzeczywistości?

 

gestosciomierz-densito

 

Gęstościomierz DENSITO rzeczywiście posiada zintegrowany system poboru próbki. Po zanurzeniu w naczyniu końcówki ssącej, ciecz jest pobierana do wnętrza urządzenia i tam poddawana analizie. Po pomiarze może być zwrócona do tego samego naczynia. To duża zaleta przy próbkach drogich lub trudnych do pozyskania.

Aby pomiar gęstości był dokładny, wynik musi uwzględniać rodzaj i temperaturę próbki. DENSITO przed każdym pomiarem dokonuje wyboru właściwego współczynnika temperaturowego. Dzięki temu, po wcześniejszym przewertowaniu literatury (wujek Google jest tu bardzo pomocny) i wprowadzeniu odpowiednich współczynników korekcyjnych, możliwe jest prowadzenie naprawdę szybkich i całkiem dokładnych pomiarów.

Najczęstszą przyczyną błędnych wyników są pęcherzyki powietrza w próbce lub zanieczyszczenie celi pomiarowej. W DENSITO cela pomiarowa z mierzonym medium została wykonana ze szkła i przez cały czas pomiaru jest dostępna do inspekcji, tak więc potencjalne problemy są od razu zauważane.

Wykorzystana w DENSITO pompka pozwala na kontrolę dynamiki pobierania próbek. Możliwe jest powolne zaciąganie w przypadku lepkich substancji (eliminujące powstawanie pęcherzyków powietrza) lub szybkie, bardzo efektywne płukanie po pomiarze.

Mimo wszystko, tradycyjne napełnienie celi pomiarowej może być kłopotliwe w przypadku próbek bardzo lepkich lub słabo odgazowanych. Wtedy DENSITO daje możliwość podłączenia strzykawki zewnętrznej.

DENSITO jest urządzeniem całkowicie mobilnym, zasilanym dwoma bateriami AAA. Przy pomiarach nie musi nam towarzyszyć notatnik i ołówek. Gęstościomierz pozwala na zachowanie w pamięci do 1100 wyników z uwzględnieniem: identyfikacji próbki, jednostki pomiaru, współczynnika temperatury, identyfikacji aparatu, daty i czasu.

Dzięki wbudowanemu interfejsowi podczerwieni, po skończonej pracy wyniki można przesłać do komputera lub wydrukować. Oprogramowanie jest dostarczane w standardzie. Dzięki automatycznej identyfikacji urządzenia (identyfikator konfigurujemy w gęstościomierzu), ten sam program może obsłużyć kilka mierników, ułatwiając zarządzanie danymi.

Inspekcja gęstościomierza po pomiarach nie nastręcza większych trudności. Kluczowe elementy są łatwodostępne. Port do przyłączenia strzykawki na codzień jest zaślepiony śrubą ochronną, którą w razie potrzeby można szybko usunąć i realizować pomiar próbek o wysokiej lepkości.

gestosciomierz-densito

Podsumowanie

  • Duży plus za ergonomię i bardzo przemyślane rozmieszczenie wszystkich podzespołów. Urządzenie doskonale leży w dłoni.
  • Obudowa wykonana jest precyzyjnie, niemniej w trakcie pracy i czyszczenia trzeba mieć świadomość iż jest to tworzywo nie lubiące kontaktu z rozpuszczalnikami. Ograniczenia te nie dotyczą toru pomiarowego wykonanego z PTFE, PPS, PP i szkła borokrzemowego.
  • Skale pomiarowe gęstości, gęstości skompensowanej temperaturowo, %Brix, Plato, API (paliwa), stężenie kwasu siarkowego no i skala własna, którą można stworzyć samemu.
  • W komplecie dostajemy m. in. 10 wzorców gęstości oraz walizkę transportową.

 

 Nowy Densito w naszym katalogu

 

Opublikowane w: Recenzje sprzętu
Autor:

Jan Iwanicki

Rekomendowani producenci