www.e-laboratoria.pl

Zielona herbata wspomaga pamięć

02.11.2012 12:33

zielona harbataJak sugerują najnowsze badania, zielona herbata posiada właściwości wspomagające produkcję neuronowych komórek progenitorowych, korzystnych dla rozwoju pamięci i nauki orientacji w przestrzeni. Zielona herbata, będąca popularnym napojem w krajach Azji, od dawna była uważna za napój polepszający pamięć. Do tej pory jednak nie było wystarczających dowodów potwierdzających tę tezę.

Zespół naukowców kierowanych przez profesora Yun Bai z Third Military Medical University Chongquing (Chiny), skoncentrował się na związku organicznym zwanym EGCG (epigallocatechin-3 gallate), obecnym w dużych ilościach w zielonej herbacie. EGCG znany jest jako antyutleniacz i naukowcy snuli teorie, iż może on hamować choroby związane ze starzeniem się organizmu.

Sugerowaliśmy, że EGCG może wspomagać funkcje postrzegania przez wpływanie na tworzenie się neuronów, proces zwany określany mianem neurogenezy”, powiedział Bai.

Naukowcy odkryli, że EGCG wzmaga produkcję neuronowych komórek progenitorowych, które mogą się następnie przekształcać w różnego rodzaju komórki mózgowe. Podczas eksperymentów na myszach badacze sprawdzali, czy komórki progenitorowe mają wpływ na wyniki testów pamięci i kojarzenia przestrzennego.

Testy przeprowadzaliśmy na dwóch grupach myszy: grupie z podawanym EGCG oraz na grupie kontrolnej. Najpierw myszy były trenowane przez 3 dni pod kątem odnajdywania drogi do platformy widocznej ponad labiryntem. Następnie były trenowane przez 7 dni w odnajdywaniu platformy w labiryncie” wyjaśniał Bai.

Myszy EGCG odnajdywały ukrytą platformę szybciej, co sugeruje iż EGCG zwiększa zdolność zapamiętywania i uczenia się przez polepszenie zdolności rozpoznawania obiektów oraz nauki orientacji w przestrzeni.

Wykazaliśmy, że organiczne związki EGCG bezpośrednio wpływają na zwiększenie produkcji komórek progenitorowych. Pomaga nam to w zrozumieniu potencjału EGCG oraz zawierającej ten zwiazek zielonej herbaty w zwalczaniu chorób degeneracyjnych oraz w przeciwdziałaniu utracie pamięci” wnioskował Bai.

Badania zostały opublikowane w Molecular Nutrition and Food Research.

 

Ultraprezycyjne refraktometry do badania niskich steżeń (np. herbaty)

 

Opublikowane w: Wydarzenia i plotki
Autor:

Jan Iwanicki

Rekomendowani producenci